Matcha'ya dair her şey...

Toganoo sizlere, en üst kalite yeşil çay yapraklarının öğütülmesiyle üretilen Matcha’yı sunar. Ancak bu muhteşem tozu, evinizin rahatlığında içmek istiyorsanız bazı aksesuarlara ihtiyacınız var.

Öncelikle Matcha’yı yaparken ve içerken kullanacağınız bir Chawan edinmelisiniz. Chawan’larımız farklı form ve renklerden oluşur, her birinin dokusu birbirinden farklıdır. Japon ustaların elinden çıkma geleneksel kaselerden alabileceğiniz gibi son yıllarda ülkemizde de yapılan daha uygun fiyatlı Chawan’lara da yönelebilirsiniz.

Ardından bir Chashaku yani Matcha kaşığına ihtiyacınız olacak. Bu özel bambu kaşık, Matcha’nın dozunu ayarlamak için son derece önemlidir.

Matcha’yı sıcak suyla karıştırmak için kullanılan çırpıcı Chasen de pürüzsüz ve köpüklü bir çay yapmak için olmazsa olmazdır. Yine bambudan yapılan bu whisk (çırpıcı) sadece Matcha yapımı için üretilmiş özel bir üründür. Bambu whiskinizi uzun bir süre işlevselliğini kaybetmeden kullanmak istiyorsanız her kullanımdan sonra temizleyerek özel tutucusunda kurumaya bırakabilirsiniz.

Bamboo Whisk ve Matcha Spoon

Üst kalite Matcha, Chawan, Chashaku, Chasen, Whisk Tutucu… Matcha’nızı kendiniz yapmak için gerekli her şeyi aldınız. Peki köpüklü ve pürüzsüz bir Matcha nasıl yapılır?

Chawan’ın (Kase) içine Chashaku (Matcha kaşığı) yardımıyla 1-2 gram Matcha tozu ekleyin. 60-80 ml suyu kaynatıp biraz soğumasını bekleyin. 60-70 derece sıcaklıktaki suyu, tozun üzerine ekleyin. Sırada en zevkli kısım var! Bambu çırpıcınızla (Chasen) yavaş ve kontrollü bir şekilde karıştırın. Ardından çırpma işlemini biraz hızlandırarak iyice köpürtün. Matcha’nızı sade olarak tüketebileceğiniz gibi süt ile tatlandırabilirsiniz.

İşte geleneksel Japon Matcha Seremonisini evinize taşımak bu kadar kolay!